GOLDEN CUP 2018 - relacja

17 listopada 2018 roku w Tajwanie odbył się Międzynarodowy Konkurs Barmański organizowany przez Tajwańskie Stowarzyszenie Barmanów.

Stowarzyszenie Polskich Barmanów reprezentowali Artur Wawrzyszczak jako reprezentant Polski w konkursie klasycznym, oraz Bartek Baranowski jako sędzia degustacyjny w kategorii flair. GOLDEN CUP to już dwudziesta druga edycja ICC. Konkurs ten rangą i poziomem organizacji porównywalny jest do Mistrzostw Świat IBA. Jak co roku impreza odbyła się w mieście Kaohsiung. Na zaproszenie gospodarzy odpowiedziało 30 krajów z całego Świata. (Singapore, Australia, Hong Kong, South Korea, Japan, Portugal, Switzerland, Sweden,Chile, Macau, Ukraine, Latvia, Brazil, Luxembourg, Spain, Philippines, Iceland, Russia, Belgium, Mongolia, Poland, Malaysia, France, Puerto Rico,Venezuela, Macedonia, Mexico and Taiwan.)

Pierwszego dnia, chwile po wyczerpującej podróży zostaliśmy ta druga edycja ICC. Konkurs ten rangą i poziomem organizacji porównywalny jest do Mistrzostw Świata IBA. Jak co roku impreza odbyła się w mieście Kaohsiung. Na zaproszenie zaproszeni na krajowe eliminacje GOLDEN CUP w których udział brało 900 osób w różnych kategoriach wiekowych. Liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ Tajwańskie Stowarzyszenie Barmanów jest rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako instytucja szkoląca przyszłych jak i obecnych barmanów. Absolwenci kursów barmańskich zostają później jej członkami.

Gości i zawodników 22 ICC Golden Cup przywitali Prezydent IBA Mr. Pepe Dioni oraz Vice Prezydent Mr. Kuo Chao Kun. Konkurs rozpoczął się od pokazu flair połączonego z prezentacją zwycięskich koktajli Mistrzów Świata z 2015 r. Barmani flair zaprezentowali nam bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Jako członek Komisji Degustacyjnej byłem też pod dużym wrażeniem doprecyzowania detali poszczególnych cocktajli. Zauważyłem, że coraz większym uznaniem cieszą się „skromnie” zbudowane drinki na bazie „home made” z subtelnym wykorzystaniem art deco.
Ostatecznie w kategorii flair, z dużą przewagą techniczną wygrał reprezentant gospodarzy Chen Chun Shung.

Na duże słowa uznania zasługuje występ Artura w kategorii klasycznej. Doskonała prezentacja, jak również wykonanie techniczne cocktajlu przyniosły reprezentantowi Polski najwyższe noty. "Tea Time Taiwan" serwowany w filiżance z dekoracją art deco wygrał Złoty Medal!

Dodatkowym wyróżnieniem okazał się puchar za najlepszą technikę pracy.

Po wyczerpujących zawodach mogliśmy liczyć na niesamowitą gościnność naszych gospodarzy. Obcowanie z kulturą, smaki kuchni azjatyckiej i wreszcie przytulny hotel w najpiękniejszych części wyspy dały nam dużo radości wspaniale przypieczętowały nasz pobyt w Tajwanie.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy do naszejfotorelacji.

Z barmański pozdrowieniem 

Bartosz Baranowski
Artur Wawrzyszczak