VII edycja preeliminacji konkursu "Calvados Nouvelle International Trophy 2018" wyłoniła polską reprezentację na finał w Caen

Podobnie jak w roku ubiegłym na eliminacje konkursu "Calvados Nouvelle Trophy 2012" zjechała cała plejada najlepszych w Polsce barmanów i barmanek aby zaprezentować nowe, oryginalne pomysły na cocktaile przygotowane na bazie francuskiej wypalanki z jabłek i gruszek rodem z Normandii.

 

W zabytkowym budynku Starej Zajezdni, zaadaptowanym na cele kulturalno-rozrywkowe odbył się kolejny konkurs pod patronatem SPB – VII eliminacje do międzynarodowego konkursu "Calvados Nouvelle International Trophies 2018".

Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva jest usytuowana w samym centrum dzielnicy Kazimierz przy ul. Św. Wawrzyńca 12,. Wyremontowany budynek Starej Zajezdni tramwajowej jest obiektem wyjątkowym, to najstarsza zajezdnia komunikacji miejskiej w Polsce.

Dwudziestu czterech profesjonalistów oraz dwudziestu uczniów szkół hotelarskich z całej Polski pokazało wielkie możliwości calvadosu w codziennej pracy barmanów, którzy mogą wprowadzać do barowego menu ciekawy i niepowtarzalny alkohol o najwyższych walorach miksologicznych. Cała paleta kolorów, smaków oraz niezwykłych dekoracji pozwoliło komisjom sędziowskim wybrać te najznakomitsze, oryginalne pod względem smaku i wygłądu. Skład jury degustacyjnego w konkursie młodych adeptów sztuki barmańskiej dawał gwarancję pełnej profesjonalnej oceny, albowiem Rafał Dobrowolski, Arrtur Wawrzyszczak, oraz Bartek Baranowski to obecnie czołówka polskich barmanów, reprezentantów SPB.

IMG 5210

Jury techniczne to barmani z wieloletnią praktyką i doświadczeniem, popartym licencją na sędziowanie zawodów barmańskich w formatach International Bartenders Association.( Dumański, Smolarz, Gałuszka, Gawlak- Kubik )

Po raz pierwszy w siedmioletniej historii tego konkursu, Organizator wprowadził zasady oceny technicznej i degustacyjnej identyczne jak na konkursie finalowym w Normandii. Zmiana bardzo istotna, albowiem w dużo większym stopniu technika pracy barmana ma wpływ na końcową klasyfikację

Istotnym elementem majacym wpływ na ostateczne rozstrzygnięcia miał "ślepy test" w którym uczniowie typowali smaki 6 syropów MONIN, profesjonaliści 6 różnych rodzajów alkoholi starzonych..

Wyniki w obu przypadkach pokazują że z roku na rok poziom uczestników testu jest coraz wyższy.

IMG 5225

Jednocześnie należy podkreślić iż "młode talenty" reprezentujące szkoły barmańskie rekomendowane przez SPB to niezwykle wartościowy materiał na przyszłych mistrzów barmaństwa.. . Ciekawostką tegorocznej edycji był znaczący udział dziewcząt w, które z powodzeniem walczyły o zwycięstwo.

Ostatecznie najlepszy wynik osiagnęła uczennica Kamila Janko z Zebrzydowic. Gratulujemy i życzymy sukcesów w Normandii !!!!!!!!!!

Sprawna organizacja I etapu zawodów , pozwoliła sponsorom na przeprowadzenie trzech krótkich prezentacji ( Monin, Hamilton Beach, Pinot ) wzbogacajacych wiedzę na temat nowych produktów oraz trendów w miksologii anno domini 2018

Nieco większe emocje towarzyszyły zmaganiom barmanów profesjonalnych, którzy po przerwie na prezentacje Firm partnerskich przystąpili do zmagań konkursowych.

Rozgrywka była dwuetapowa -- do drugiej rundy przechodziło 4 najlepszych barmanów z eliminacji. Zadaniem finałowym było przygotowanie 5 porcji Longdrinka, bez oceny technicznej ( obowiązywał pomiar czasu ). Suma punktów zdobyta w obu częsciach konkursu wyłoniła zwycięzcę - Roberta Piaseckiego z Krakowa - bez wątpienia jednego z najbardziej zdolnych, młodych barmanów SPB.

To jego bar wzbogaci się o wyjatkowa butelkę calvadosu Boulard XO będąca nagrodą główna konkursu.

Pozostali laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez FINE DINE, MONIN,CHOYA i SPB

IMG 5194

Podsumowując imprezę należy podkreślić iż finał tegorocznego konkurs stał na najwyższym, światowym poziomie.. Doskonała technika, styl i finezja, niesamowite wyczucie czasu oraz dekoracje wszystkich finalistów to prawdziwy pokaz najwyższych umiejętności i profesjonalizmu.

Z niecierpliwością czekamy na rezultaty naszych reprezentantów podczas gali finałowej w Caen 35-27.03.2018 !!!!!!

IMG 5189

Kończąc relację z konkursu chciałbym podziękować :

  • członkom SPB za perfekcyjną organizację imprezy
  • wszystkim uczestnikom, a w szczególności młodzieży szkolnej która po raz kolejny zaprezentowała najwyższe umiejętnosci barmańskie
  • kadrze nauczycielskiej za zapał i pasję w edukacji przyszłych barmanów
  • firmom partnerskim UNITED BEVERAGES, AMBRA SA, PINOT , CHOYA, TYMBARK S.A, SCM POLSKA, HENKELL $ Co POLSKA ORANGINA - SCHWEPPES POLSKA, FINE DINE POLSKA "STARA ZAJEZDNIA" by DeSILVA

xlsxWyniki Calvados 2018

Do zobaczenia w roku przyszłym !!!!!!!!

z barmańskim pozdrowieniem

Ryszard Berent