25 lat minęlo jak jeden dzień...

17 maj 2019 to dzień w którym zaprzyjażnione z SPB, Stowarzyszenie Słowackich Barmanów postanowiło urzadzić uroczysta galę zwiazaną z 25 leciem działalności.

 Wspólnie z kol. Bogdanem Gałuszka, wybraliśmy się do urokliwego tatrzańskiego kurortu Strbskie Pleso, aby wspólnie z kolegami z CBA (stowarzyszenie barmanów czeskich) oraz grupą słowackich przyjaciół swiętować tę niezwyką rocznicę. Podczas uroczystej kolacji w hotelu " Sorea Trigan " zaproszeni goście, przedstawiciele firm partnerskich wspierających SKBA odbyli swoistą " podróz w czasie " podczas której poznaliśmy historię barmaństwa słowackiego. Historię która w wielu wątkach, spina się z historia SPB, albowiem przyjażń pomiedzy barmanami obu naszych krajów zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiatych ubiegłego stulecia. Właśnie wtedy w głowach polskich barmanów pod wodzą Bartłomieja Gawlaka-Kubika narodził się pomysł meczów piłkarskich pomiedzy barmanami Polski i Słowacji.Tradycja ta trwa do dzisiejszego dnia, i jest unikalnym pomysłem integrujacym środowisko barmańskie obu krajów. Liczne wyjazdy na konkursy barmańskie organizowane po obu stronach granicy sprzyjają rozwijaniu przyjacielskich więzi z małą lecz niezwykle utytułowaną organizacją.Liczba członków SKBA nigdy w historii nie przekraczała 100 jednak pod względem ilości laureatów najwazniejszych konkursów światowej rangi, Słowacja nalezy do ścisłej, światowej czołówki. Jest to rezultat wzorowej współpracy SKBA z systemem edukacji pionu hotelarsko-gastronomicznego, który w pełni korzysta z możliwości jakie przynosi ta współpraca.

Dziesiatki szkół ze Słowacji, wykorzystuje potencjał najlepszych barmanów w prowadzeniu zajęć z młodzieżą, która szerokim strumieniem zasila rynek pracy.

Krótki pobyt reprezentacji SPB, pozwolił nam na poznanie funkcjonowania oraz efektów tej współpracy.Omówiliśmy również wspólne plany na rok 2019 i ewentualne propozycje wspólnych aktywności.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Życząc naszym słowackim przyjaciołom natępnych 25 lat, obiecujemy iż w następnym spotkaniu piłkarskich reprezentacji - damy im łupnia. .....

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent /Bogdan Gałuszka