"Polska reprezentacja z tarczą wraca z wyprawy na Łotwę"

Na zaproszenie Łotewskiego Stowarzyszenia Barmanów w dniach 23-25.11.2016r. 5- osobowa reprezentacja Stowarzyszenia Polskich Barmanów, w składzie:

  • Wojciech Urbański
  • Agnieszka Cieślar
  • Bartosz Baranowski
  • Artur Wawrzyszczak
  • oraz Jakub Omyła,

wzięli udział w międzynarodowym konkursie barmańskim Riga Black Balsam Challange 2016 zorganizowanym w jednym z najlepszych klubów muzycznych w Rydze.

Zadaniem barmanów było przygotowanie drinka dowolnej kategorii na bazie Ryskich Balsamów. Jest to tradycyjny łotewski likier ziołowy o zawartości alkoholu 45%. Zadanie to było znacznie utrudnione, ponieważ likier jest czarnej barwy, a jego smak dominuje nad innymi składnikami  . Pomimo trudnego produktu cała ekipa przygotowała świetne cocktaile.

Jednak najbardziej doceniony został drink „Black balsa- miko”  autorstwa Wojtka Urbańskiego. Został podany w nietypowym naczyniu - małej porcelanowej filiżance, idealnie uzupełniony poprzez dekorację, w której zamiast wykałaczki użył małą drewnianą łyżeczkę. Ciemny kolor cocktailu wyglądem przypominał kawę i jury degustacyjne delektowało się nią, o czym świadczy zajęcie II miejsca.

Występ Polaków zalicza się do bardzo udanych. Ich profesjonalizm był zauważony przez jury oraz kolegów barmanów z innych krajów.

W zmaganiu wzięło udział 48 barmanów z 20 krajów świata. Dzięki świetnemu zorganizowaniu konkursu i dodatkowej możliwości śledzenia wydarzenia livestream, konkurs ten był namiastką Mistrzostw Świata. Pomimo niewielkiej ilości wolnego czasu udało nam się wybrać na krótki spacer po zabytkowej starówce Rygi. W dzień konkursu od rana trwał masterclass organizowany przez Mario Hofferera, który dzielił się tajnikami stosowania kuchni molekularnej w cocktailach.

Serdeczne podziękowania  Latvian Bartenders Federation LBF za zaproszenie na ten prestiżowy konkurs!

Z barmańskim pozdrowieniem,

Agnieszka Cieślar