20th GOLDEN CUP COCKTAIL COMPETITION - TAJWAN 2014

9 Listopada 2014 na Tajwanie w mieście Kaohsiung odbył się dwudziesty jubileuszowy międzynarodowy konkurs barmański. Na zaproszenie Tajwańskiego Stowarzyszenie Barmanów odpowiedziało 12 państw: Australia, Brazylia, Czechy, Irlandia, Polska, Rosja, Szwecja, Korea Południowa, Macau, Wietnam  oraz miasto-państwo Hong-Kong. Stowarzyszenie Polskich Barmanów reprezentowali zawodnicy Piotr Szrama (classic), Bartosz Baranowski (flair) oraz delegaci z ramienia SPB  Remigiusz Labus oraz Kamil Klein.

Po przybyciu na miejsce w przed dzień 28 Listopada przed rozpoczęciem konkursu zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację do szkoły w której odbywała się Olimpiada Barmańska w której brało udział 1200 uczestników w różnych kategoriach. Patrząc na tych młodych uczestników uświadomiłem sobie że jestem właśnie w Kolebce najpiękniejszego klasycznego stylu barmańskiego na świecie któremu pozazdrościł cały świat. Od początku swojej nauki są uczeni stylu pracy za barem, techniki oraz perfekcji. A szacunek jakim się odnoszą do swoich wykładowców jest pełen podziwu.

W Golden Cup swoje umiejętności przy tworzeniu FANCY KOKTAIL prezentowali barmani w dwóch kategoriach classci i flair. Ostatecznie w obydwu kategoriach wygrali reprezentanci Tajwańskiego Stowarzyszenia Barmanów którzy byli perfekcyjnie przygotowani do swoich występów. Piękny drink Piotrka oraz mój drink w kategorii flair z najlepszą oceną degustacyjną nie to może nie najwyższe trofea, ale ogólnie nasz występ oceniłbym jako bardzo udany.

Wiele wspaniałych chwil , nowe znajomosci w międzynarodowej rodzinie barmańskiej oraz wspaniała goscinnośc to niezapomniane walory tej zamorskiej eskapady.Dziękuję serdecznie w  imieniu swoim jak również kolegów za tak miłe doświadczenie zawodowe.  

POZDRAWIAM
BARTOSZ BARANOWSKI

Foto relacja