Polacy nic się nie stało – historyczny sukces polskich barmanów na MŚ 2014 w Cape Town

Jak co roku, tym razem w Cape Town na samym południu  Afryki , spotkali się barmani z  60 krajów  świata zrzeszeni w International Bartenders  Association (IBA) na 63 Światowym Kongresie. W ramach takiego spotkania poza szeroko pojętą integracją środowiska i licznymi warsztatami i prezentacjami, odbywają się Mistrzostwa Świata Barmanów. Konkurencja dotyczy zarówno barmanów klasycznych oraz tych pracujących  w  widowiskowym stylu wolnym (flair). Każdy Kongres to okazja do konfrontacji umiejętności barmanów reprezentujących  63 kraje należących do IBA. W tym roku również w szranki stanęła polska reprezentacja z Prezydentem Stowarzyszenia Polskich Barmanów (SPB-PBA) Ryszardem Berentem na czele.

Nie jest tajemnicą, że barmani ze SPB-PBA od wielu lat zaliczają się do czołówki światowej, a od kilku ostatnich kongresów nawet do ścisłej czołówki światowej. Świadczą o tym  nasze sukcesy z poprzednich lat : 2011- Warszawa – złoto w stylu flair, 2012- Pekin srebro w stylu flair, 2013- Praga- złoto w stylu flair i brąz w stylu klasycznym, a ten jakże szczęśliwy dla nas Kongres organizowany w sąsiedztwie Przylądka Dobrej Nadzieii okazał się bardzo udany. Wróciliśmy do Polski po raz kolejny z tarczą dwukolorową, a mianowicie Wojciech Urbański zdobył złoty medal w stylu klasycznym wygrywając kategorię Pre Dinnner Cocktail, a Marek Posłuszny srebrny medal w stylu flair. Ponadto po raz pierwszy w historii Mistrzostw Świata Marek Posłuszny zawodnik startujacy w kategorii flair dostał nagrodę w kategorii Art Deco za najlepszą dekorację. Trzeba również podkreślić, że cała reprezentacja Polski na 63 Kongres IBA w Cape Town ma powody do dumy, ponieważ już drugi rok z rzędu zdobyliśmy nagrodę w kategorii Team Prise za najwyższe lokaty Naszych barmanów.

Mistrzostwa Świata Barmanów możemy zaliczyć do udanych i już teraz zacząć się przygotowywać do przyszłorocznych zmagań, tym razem na południu Europy w Bułgarii.

Z żalem opuszczaliśmy tak przepięknie ukształtowaną okolicę, którą częściowo udało nam się obejrzeć, ale być może jeszcze kiedyś uda się zaprezentować polskim barmanom w tak daleko wysuniętym na południe zakątku Świata i zdobyć laury.

xlsTabele wyników

Z barmańskim pozdrowieniem
Dariusz Kosiorek
Vice President SPB-PBA

Receptury polskich reprezentantów:

Wojtek Urbański kategoria "Pre dinner"  
"Golden Hope"
5 cl Havana Club Anejo 7 Anos
0,5 cl Fernet Branca
0,5 cl Monin Peach Liquier
1 cl Antica Formula
0,5 Monin Glazso Citron
Dekoracja: pomarańcza, ogórek
Technika wykonania: stirowanie
Szkło: Libbey cocktail glass

Marek Posłuszny kategoria "Flair"
"Carrot Star"
3 cl Bacardi Superior
1 cl Creme de Cacao White De Kuyper
1,5 cl Monin Gingerbread
1 cl egg white fresh
2,5 cl carrot juice fresh
2 cl lime juice fresh
Dekoracja: jabłko, grapefruit, trawa żubrowa,marchew,burak
Technika wykonania : shaker
Szkło: Durobor Alternato


Fotorelacja
: